Preskočiť na obsah

Tamiya Ryu

Škola Tamiya Ryu bola založená približne pred 400 rokmi Tamiya Heibei Narimasom, ktorý sa učil umenie tasenia meča priamo od zakladateľa iaidó Hayashizaki Jinsuke Shigenobu-ho. Tamiya Narimasa zámerne používal dlhý meč (o-tachi) s dlhou rukoväťou (tsukou) – Nagatsuka no Katana, pretože v sebe zahŕňal trojnásobne viac predností ako obyčajný krátky meč. Odvtedy, čo v Tamiya ryu začali používať dlhé meče, všetky ostatné školy tej doby zmenili svoje meče na obdobné. Tamiya ryu sa stala známa ako jedna z popredných škôl v bojových umeniach v oblasti Kishuu, ktorá vynikala vznešenosťou a krásou a taktiež si získala šogúnovu náklonnosť.

Od roku 1800 Tamiya škola bola zdedená rodinou Tsumaki, ktorá chránila a odovzdávala tajomnstvá učenia tejto školy ako rodinné umenie z otca na syna. V roku 2007 po smrti senseia Tsumaki Seirin-a, bol Fukui Seiichi sensei poverený učením tejto školy. Bohužiaľ organizácia sa rozdelila na dve línie: Tamiya Ryu Iaijutsu Genwakai vedená Tsumaki Kayuo-m a na druhú časť, ktorá bola vedená jeho bratom Tsumaki Tatsuo-m, ku ktorému patrili aj Ueno sensei a Fukui sensei.

Nasledovníkom Fukui senseia sa stal Katsumata Kenichi sensei, ktorý zastrešuje celú Európu od roku 2002 a ktorého žiakom sa stal Patrik Demuynck sensei, ktorý sa stará o rozvoj Tamiya ryu v nasledovných štátoch: Belgicko, Luxembursko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Slovensko, Rusko, Ukrajina, Grécko, Jordánsko, Rumunsko a Austrália.

Katsumata sensei
Katsumata Kenichi sensei, Hachidan Kyoshi pred Hakone Hachidan Enbu Taikai
Patrik Demuynck
Patrik Demuynck sensei, Nanadan Kyoshi počas Kyoto Enbu Taikai 2017

Najvýznamnejšími charakteristickými znakmi pre Tamiya ryu sú, že každá forma je vykonávaná veľkými a precíznymi technikami a kladie sa dôraz aj na tie najmenšie detaily. Navyše sa nesmie zabúdať na krásu a vznešenosť. To, čo bolo označované ako “Tamiya Krása” a “Tamiya Vznešenosť” v období Edo, zobrazuje najdôležitejší význam v tomto štýle spolu s ďalšími spomenutými bodmi.

Navyše táto škola nielen formuje telo, myseľ a ducha, ale ho učí ovládať a kontrolovať na princípe Katsujin Ken – meč, ktorý dáva život (na rozdiel od Satsujin Ken – meč, ktorý život berie). Tamiya ryu je bojové umenie, ktoré posilňuje sebadôveru, osobný rast, koordináciu tela, ale aj zlepšuje jazykové schopnosti, riešenie konfliktov a prinajmenšom prehlbuje rozvoj a záujem o japonskú kultúru a tradície.

Toto je jedinečná príležitosť učiť sa 400 rokov starému umeniu tasenia meča a priblížiť sa k jednému z najstarších tradičných bojových umení.