You are here:   Home Events Reports II.Budapest Iaido Taikai Open
II.Budapest Iaido Taikai Open PDF Print E-mail
User Rating: / 36
PoorBest 
Friday, 27 March 2009 10:57

 Na prelome januára a februára 2009 sa v hlavnom meste Maďarska, Budapešti, uskutočnila súťaž v Iaido – II.Budapest Iaido Taikai Open. 

Samotnej súťaži predchádzal seminár zameraný na pravidlá súťaže a princípy rozhodovania, pod vedením skúseného viacnásobného majstra Európy a medzinárodného rozhodcu, Patrika Demuyncka, 7.dan Iaido Renshi.

Samotného semináru, pozostávajúceho z jeden a poldňového cvičenia Iaido Sei Tei Iai sa zúčastnilo okolo 100 cvičencov z Maďarska, Chorvátska, Čiech a Slovenska. Počas semináru boli detailne vysvetlené pravidlá Taikai, ako aj bolo zdôraznené, na ktoré detaily počas cvičenia sa prihliada a čo môže u rozhodcov zavážiť.

V druhej polovici seminára sa účastníci rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina, od tretieho danu vyššie sa zaúčali do tajov rozhodovania, druhá skupina, do druhého danu vrátane, sa zase snažila odhaliť detaily celého postupu pri bojoch počas taikai.

V nedeľu poobede došlo k rozlosovaniu v oboch kategóriách – Mudan ( 17 súťažiacich ) a Shodan+Nidan ( 24 súťažiacich )

Slovensko bolo reprezentované Hidari Iai Zen Do Košice, pričom v kategórii Mudan sa taikai zúčastnili Veronika Pichaničová, Adriana Nagyová a Richard Loukota. V kategórii Shodan+Nidan sa taikai zúčastnil Marián Bartko.

S výsledkami môžeme byť v celku spokojní. Veronika síce nepostúpila zo skupiny, ale Adriana, Richard a Marián svoje skupiny suverénne ( so skóre 6:0 ) vyhrali a postúpili do pavúka. Všetci traja svoje prvé súboje v pavúku opäť vyhrali po 3:0, ale následne sa ukázala smola v losovaní, pretože vo štvrťfinále sa Adriana a Richard stretli vo vzájomnom súboji. Tento boj, ktorý bol viacerými označený ako predčasné finále zvíťazil Richard 2:1 a postúpil do semifinále, kde opäť zvíťazil 2:1 a postúpil do finále. Vo finálovom boji opäť dokázal rozvahu a chladnú hlavu a zvíťazil 2:1, čím sa stal víťazom kategórie Mudan.

Mariánovi sa podarilo postupne zdolať ďalších súperov, ale vo štvrťfinále bol Jozef Smolka z Českej Republiky nad jeho sily a prehral 1:2.

Celkové hodnotenie našich pretekárov na tejto súťaži je pozitívne. Zo štyroch účastí dve piate miesta a jedno prvé miesto, sa ukazujú ako perspektívne pre ďalšie napredovanie.

 

Video z Taikai 

           

1.3.2009, MBM

 

Desing by Tito